TOYOTA Camry 2.0L 5MT FWD (107 HP)
1983–1987
106
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 78.7kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4415mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1095kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |