TOYOTA Camry 2.0L 6AT FWD (150 HP)
2017–2020
148
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 192Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |