TOYOTA Camry 2.4L VVT-i 4AT FWD (152 HP)
2001–2004
150
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |