TOYOTA Camry 2.5L 5MT FWD (160 HP)
1987–1991
158
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2507cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1334kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |