TOYOTA Camry 2.5L 6AT FWD (178 HP)
2011–2014
178
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1458kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |