TOYOTA Camry 2.5L 8AT (203 HP)
2020–
200
bhp
Power
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2487cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.3kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1501kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |