TOYOTA Camry 2.5L 8AT (218 HP)
2020–
215
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |