TOYOTA Camry 2.5L 8AT FWD (203 HP)
2017–2020
203
bhp
Power
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 203bhp |
| Power | 151.4kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |