TOYOTA Camry 2.5L eCVT FWD (208 HP)
2017–2020
176
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2487cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 176bhp |
| Power | 131.2kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 94W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |