TOYOTA Camry 3.0L V6 4AT FWD (186 HP)
2001–2004
184
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 184bhp |
| Power | 137kW |
| Torque | 273Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4823mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |