TOYOTA Camry 3.5L V6 8AT FWD (301 HP)
2017–2020
301
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 301bhp |
| Power | 224.5kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |