TOYOTA Celica Convertible 2.0L 5MT (156 HP)
1991–1994
154
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1239kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |