TOYOTA Celica Convertible 2.0L 5MT (175 HP)
1995–1999
173
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 193L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |