TOYOTA Celica 1.8L VVT-i 6MT FWD (143 HP)
2002–2006
141
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |