TOYOTA Celica 1.8L VVT-i Turbo 6MT FWD (192 HP)
2002–2006
189
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |