TOYOTA Celica 2.0L Turbo 5MT AWD (200 HP)
1990–1994
200
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.1kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1468kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |