TOYOTA Celica 2.0L Turbo 5MT AWD (245 HP)
1994–1999
239
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 239bhp |
| Power | 178kW |
| Torque | 302Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |