TOYOTA Corolla 3 Doors 1.3i 5MT FWD (82 HP)
1987–1992
80
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |