TOYOTA Corolla 3 Doors 1.6L 5MT FWD (90 HP)
1987–1992
89
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 969kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |