TOYOTA Corolla 3 Doors 1.6L VVT-i 5AT FWD (110 HP)
2002–2004
109
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |