TOYOTA Corolla 3 Doors 1.8L VVTL-i Sport Compressor 6MT FWD (225 HP)
2004–2007
221
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |