TOYOTA Corolla 3 Doors 2.0L D4-D 5MT FWD (110 HP)
2002–2004
109
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |