TOYOTA Corolla 5 Doors 1.3L 5MT FWD (88 HP)
1992–1997
87
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 997kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |