TOYOTA Corolla 5 Doors 1.4L D4-D 5AT FWD (90 HP)
2004–2007
89
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |