TOYOTA Corolla 5 Doors 1.6L 5MT FWD (114 HP)
1992–1997
113
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |