TOYOTA Corolla 5 Doors 1.8L VVT-i Turbo 6MT FWD (192 HP)
2002–2004
189
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |