TOYOTA Corolla Altis 1.8L CVT FWD (139 HP)
2014–
137
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |