TOYOTA Corolla Cross 1.8L CVT-i (140 HP)
2020–2022
138
bhp
Power
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 177Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 // 225/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |