TOYOTA Corolla Cross 1.8L e-CVT (122 HP)
2020–2022
97
bhp
Power
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 // 225/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |