TOYOTA Corolla Cross 1.8L e-CVT FWD (140 HP)
2022–
97
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 714L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |