TOYOTA Corolla Cross 2.0L 16V CVT AWD (152 HP)
2021–
150
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.8kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Boot Capacity | 697L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |