TOYOTA Corolla Cross 2.0L 16V CVT AWD (169 HP) (US)
2021–
167
bhp
Power
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 167bhp |
| Power | 124.3kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 697L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |