TOYOTA Corolla Cross 2.0L e-CVT FWD (197 HP)
2022–
150
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.8kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 714L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |