TOYOTA Corolla Liftback 1.6i 4AT FWD (114 HP)
1992–1997
113
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1089kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |