TOYOTA Corolla Liftback 2.0L D 5MT FWD (72 HP)
1992–1997
71
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 131Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1098kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |