TOYOTA Corolla Sedan 1.4L VVT-i 5MT FWD (97 HP)
2004–2007
95
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |