TOYOTA Corolla Sedan 1.6L 5MT FWD (110 HP)
1997–2000
109
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |