TOYOTA Corolla US 1.8L VVTi 6MT FWD (164 HP)
2002–2008
164
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122.3kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1211kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |