TOYOTA Corolla Verso 1.8L 16V 6AT (147 HP)
2007–2009
145
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Boot Capacity | 699L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |