TOYOTA Corolla Verso 1.8L VVT-i 5AT FWD (130 HP)
2004–2007
127
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4360mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |