TOYOTA Corolla Verso 2.0L D-4D 6MT (126 HP)
2007–2009
124
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 124bhp |
| Power | 92.7kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1631mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 699L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |