TOYOTA Corolla Verso 2.2L D-CAT 6AT (150 HP)
2007–2009
148
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2231cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 699L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |