TOYOTA Corolla Wagon 1.6L 4AT FWD (107 HP)
1997–2000
106
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 78.7kW |
| Torque | 141Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |