TOYOTA Corolla Wagon 2.0L D4-D 5MT FWD (89 HP)
2000–2002
89
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |