TOYOTA Corolla 1.2L 6MT FWD (116 HP)
2018–
114
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1196cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4315mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 91H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |