TOYOTA Corolla 1.6L Valvematic 6MT FWD (130 HP)
2010–2013
130
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
36.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.7mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2598mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |