TOYOTA Corolla 2.0L D-4S CVT FWD (168 HP)
2018–
166
bhp
Power
36
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 123.6kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4315mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1388kg |
| Boot Capacity | 510L |