TOYOTA Crown 2.2L d 4MT FWD (66 HP)
1979–1983
66
bhp
Power
24
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2188cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 24s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185Sr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |