TOYOTA Crown 2.8L 4AT FWD (145 HP)
1979–1983
143
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2759cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1442kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |