TOYOTA Estima / Previa 2.4L CVT RWD (170 HP)
2007–
168
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 224Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 1791kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |